sciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjnasciezkarekreacyjna

Dolina Cybiny

Dolina Cybiny jest niemal bezleśna i dość głęboko wcięta. Ciekawy krajobrazowo jest fragment doliny od wsi Uzarzewo, przez tereny wsi Gruszczyn i Gortatowo do Swarzędza, gdzie przechodzi w rynnę Jeziora Swarzędzkiego. Dolina ma około trzech kilometrów długości i 300-700 metrów szerokości. Dno doliny zajmują liczne rozlewiska Cybiny. Jedynie początkowy i końcowy fragment doliny jest zalesiony. Planuje się objąć dolinę ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Doliny Cybiny.

 

Dolina Cybiny w okolicach Swarzędza

Rzeka przepływa przez liczne jeziora z których największym jest Jezioro Swarzędzkie. Inne to Jezioro Góra, Jezioro Uzarzewskie oraz leżące na terenie Poznania stawy: Antoninek, Młyński, Browarny i Olszak. W dolnym odcinku, tuż przy ujściu powstało zaporowe Jezioro Maltańskie. Dalej przepływa pod ul. Jana Pawła II wykorzystując XIX w. przepust Śluzy Cybińskiej. Cybina uchodzi do Warty na kilometrze 240,5. Dokładniej jest to prawe ramię Warty opływające Ostrów Tumski, zwane również Cybiną lub Kanałem Ulgi (właściwie Wschodnim Kanałem Ulgi, powstałym w ramach prac przy budowie Twierdzy Poznań).

 

Dopływy:

Szklarka - prawostronny w 2,86 km

Darzynka - lewostronny w 6,25 km

Struga - lewostronny w 6,26 km

Młynówka - prawostronny w 6,37 km

Zielinka - prawostronny w 9,9 km

 

 

 

Źródło: Wikipedia

 

 

ZOBACZ PANORAMĘ

logo

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.