Historia rodziny Rothholz ze Swarzędza

Wspomnienia Louisa Rotha

  

Mój pradziadek Bernhard Rothholz urodził się około 1839 r. w Swarzędzu. Razem z trzema innymi młodymi mężczyznami wyemigrował do Ameryki w 1858/59 r. Jego ojciec nazywał się Lejb Rothholz, a matka Dorchen Herzog. Bernhard przyjął obywatelstwo Stanów Zjednoczonych w 1875 roku w Los Angeles. W 1879 roku na Manhattanie ożenił się z Annie Roth, córką Jakuba i Minnie Roth. Niedługo potem przeniósł się do Jokohamy w Japonii, gdzie doczekał się czworga dzieci. Najmłodszy był mój dziadek Louis Frank Roth, który urodził się w 1894 roku.

Cała rodzina przeniosła się do Szanghaju w 1901 r. Ojciec i synowie uruchomili działalność gospodarczą, zajmując się handlem skórami, lnem, linami ipt.

W 1926 r. mój dziadek ożenił się z Ziną Mody. Babcia uciekła przed komunistami, którzy zabili jej całą rodzinę w Władywostoku. Mieli czworo dzieci, mój ojciec Louis F. Roth Jr urodził się 1927 roku.

Podczas drugiej wojny światowej większość rodziny została internowana w japońskim obozie w Chapei. W domu mojej babci zakwaterowano japońskich żołnierzy. Ta historia została opisana w książce "Now is the time we Must be strong", wydanej niedawno przez mojego wujka George'a Van Vleeta, który poślubił Doris, jedną z córek mojej babci.

Po wojnie cała rodzina przeniosła się do San Francisco. Bernhard został pochowany na cmentarzu przy Baikal Road. Annie została pochowana na cmentarzu Bubbling Well Road. Ich syn Karol, który zmarł w 1912 roku został pochowany na cmentarzu żydowskim. Wszystkie te cmentarze zostały zniszczone przed w trakcie Rewolucji Kulturalnej i ich nagrobki zaginęły. Jeden z rabinów w Szanghaju odnalazł wiele z tych pomników, jednak żaden z nich nie pochodzi z grobów członków mojej rodziny.

Bernhard najstarszy syn Annie zmarł w 1922 w Nagasaki. Jeden z profesorów odnalazł na cmentarzu Sakamoto nagrobek mojego przodka Roberta Rotha.

Na podstawie testów DNA potwierdzone zostało moje aszkenazyjskie pochodzenie. Wiem, że kości przodków pochowane są w Swarzędzu. Liczę, że kiedyś dowiem się więcej o ich losach.

 

Louis Roth - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Źródło: www.sztetl.org.pl

logo

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.