ks Mikołajczyk

Ks. Henryk Mikołajczyk

 

AUTOR: Hanna Pokorska

 

Jedna z najbardziej znanych, barwnych postaci w Swarzędzu.

Pełniący posługę kapłańską w kościele pw. św. Marcina, głęboko związany jednak z losami całego miasta. Inicjator wielu przedsięwzięć, dla wielu autorytet moralny, budowniczy nowych swarzędzkich parafii; przede wszystkim może jednak „serdecznie dobry człowiek”, jak mówił o nim biskup Zdzisław Fortuniak podczas mszy pogrzebowej, przywołując słowa, którymi opisywano wcześniej bł. Edmunda Bojanowskiego.

Henryk Mikołajczyk urodził się 9 listopada 1937 r. w Przygodzicach. Jego rodzicami byli Józefa i Ignacy. Henryk był najstarszym dzieckiem, miał czworo rodzeństwa – trzy siostry i brata. Uczęszczał do szkoły średniej w pobliskim Ostrowie Wielkopolskim, gdzie w 1956 r. zdał maturę. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1963 r. z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Przez szesnaście lat był wikaruszem w parafii w Drawsku, w Owińskach, w Buku, krótko w Ostrzeszowie i u św. Michała w Poznaniu.

W latach 19791983 pełnił funkcję proboszcza w Mchach, miejscowości położonej między Śremem a Jarocinem. 16 sierpnia 1983 r. został proboszczem najstarszej swarzędzkiej parafii – kościoła pw. św. Marcina; jego posługa w tym miejscu trwała 27 lat. Przez 10 lat był dziekanem dekanatu swarzędzkiego.

W 1996 r. władze duchowne mianowały go kanonikiem honorowym kolegiaty średzkiej, w 2004 r. kanonikiem gremialnym. Z powodu postępującej choroby ks. Mikołajczyk zdecydował się na przejście na emeryturę od 1 grudnia 2010 r. Nie sposób wymienić wszelkich inicjatyw, których się podejmował, wszelkich zasług, o których należałoby wspomnieć. Budowniczy przykościelnego Domu Katechetycznego, którego pomieszczenia od kilku lat nieodpłatnie odstępował przedszkolu pw. Dzieciątka Jezus, i tymczasowej kaplicy z probostwem, które stały u początków nowej parafii Matki Bożej Miłosierdzia na os. Kościuszkowców. Dzięki jego staraniom, systematycznie poprawiała się jakość zagospodarowania terenu wokół kościoła, a w samym zabytkowym budynku odbywały się konieczne renowacje. Udostępnił parafianom dom przy ulicy św. Marcina 7, wcześniej będący własnością kościoła, w którym urządzono świetlicę środowiskową oraz organizowano spotkania osób uzależnionych od alkoholu. Na terenie całego miasta ustawił osiem krzyży, z jego inicjatywy powstała rzeźba św. Józefa przy ul. Wrzesińskiej. Wciąż ulepszał, udoskonalał, nie pozostawał obojętnym.

Często widywano go aktywnie pracującego na rzecz parafii: podczas rozlicznych prac fizycznych, konserwatorskich, porządkowych. Najwięcej czasu jednak spędzał przede wszystkim z ludźmi, głęboko zatroskany o losy parafian, ale też całej lokalnej społeczności. Przewodził wielu grupom duszpasterskim: Odnowie w Duchu Świętym, grupom Żywego Różańca, Domowemu Kościołowi. Był kapelanem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Swarzędzu.

Ks. Henryk Mikołajczyk umarł 27 lutego 2011 r. Pogrzeb odbył się 3 marca 2011 r. w jego rodzinnych Przygodzicach. Być może ten dzień był najpełniejszym podsumowaniem całej jego życiowej posługi – zaproszeni na pożegnalny obiad byli wszyscy, niezmiernie liczni zebrani: rodzina, kapłani, parafianie, znajomi, przyjaciele – jakby i ten, ostatni już raz, otaczał wszystkich, których mógł, bez żadnych wyjątków, życzliwie dobrą, ludzką troską i serdecznością.

 

 

 

Źródło: Zeszyty Swarzędzkie 2011

logo

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.