"Jeziorna" Wokół jeziora swarzędzkiego

 

AUTOR: MAGDALENA MALIŃSKA-MUREK

 

 Długość- 8,3 km

Czas przejścia (bez postojów, umiarkowanym tempem – 2,5 h)

 

Możliwości postoju:

- 700 m (przystań wodna)

 - 3,7 km (teren przy Leśnictwie Zieliniec)

 - 4,3 km (trawiasta „plaża” nad jeziorem)

 - 6,1 km (mała infrastruktura – 2 stoły z ławami nad jeziorem, sklep)

Spacerowa trasa swarzędzka nordic walking rozpoczyna się przed wejściem głównym na Pływalnię „Wodny Raj”- jednym z obiektów SCSiR.

Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji to kompleks obejmujący 3 pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej, halę sportową, krytą pływalnię, wypożyczalnię rowerów i sprzętu do nordic walking oraz sztuczne lodowisko.

Na amatorów kąpieli w „Wodnym Raju” czekają trzy baseny różnej wielkości: basen sportowy z sześcioma torami, basen rekreacyjny ze sztuczną rzeką i kaskadą wodną oraz brodzik dla dzieci. Dużą atrakcję stanowią dwie zjeżdżalnie po 90 m długości każda. W obiekcie pływalni znajduje się kawiarenka, zespół odnowy biologicznej. Można także skorzystać z masażu czy pograć w kręgle. Przy pływalni znajduje się parking samochodowy, gdzie zostawić można samochód na czas wycieczki.

Bezpośrednio do budynku pływalni przylega kryte lodowisko, które w okresie wiosenno-letnim zamienia się w miejsce imprez miejskich – Scenę nad Jeziorem.

Ruszamy w stronę lodowiska. Za budynkiem lodowiska wchodzimy na ścieżkę spacerową biegnącą wzdłuż brzegu jeziora. Na wysokości kościoła św. Marcina ścieżka skręca w lewo.

Po 700 metrach dochodzimy do przystani wodnej. Jest tu plac zabaw, ławeczki i pomost. Tuż przed przystanią ma swój początek ścieżka zdrowia.

Swarzędzka ścieżka zdrowia- biegnie po obu stronach trasy i składa się z 14 elementów do ćwiczeń. Przy każdym stanowisku znajduje się tablica informacyjna opisująca jakie ćwiczenia na danym elemencie można wykonać. Ścieżka zachęca spacerowiczów do aktywności fizycznej i sprawdzenia swoich możliwości. Można wspiąć się na ściankę wspinaczkową lub ściankę z łańcuchem drabinkowym, przejść po równoważni czy ruchomym moście. Ci, którzy chcą, mogą potrenować „brzuszki”, a także skorzystać z drążków akrobatycznych.

Warto wiedzieć, że w Swarzędzu trenuje UKS Canoe, propagując ciekawą i rzadką w Polsce dyscyplinę: kajak-polo. W letnie dni można spotkać zawodników grających na „wodnym boisku”.

Zmierzamy ścieżką wzdłuż brzegu jeziora. Po ok. 2,2 km dochodzimy do ul. Cieszkowskiego i przechodzimy przez przejście dla pieszych na drugą stronę ulicy. Kierujemy się w lewo, w stronę Gruszczyna i Kobylnicy. Na moście na rzece Cybinie żegnamy się ze Swarzędzem i witamy się z Gruszczynem (gm. Swarzędz).

Docieramy na wysokość figury Matki Boskiej stojącej po drugiej stronie ulicy. Przechodzimy przez przejście i przed figurą skręcamy w ulicę Leśną. Po lewej stronie rozpościera się widok na Dolinę Cybiny, który aż kusi, aby zejść i poprowadzić trasę bardziej malowniczo. Niestety tereny prywatne uniemożliwiają ten zabieg.

Mijamy ogródki działkowe i żegnamy się ze ścieżką brukowaną i na 3,2 km wędrówki wchodzimy na teren Lasów Komunalnych Miasta Poznania. Dochodzimy do zabudowań Leśnictwa Miejskiego „Zieliniec”- 3,7 km. W sąsiedztwie drogi asfaltowej (ul. Darniowa) przy bramie wejściowej skręcamy w lewo. Jest tu parking samochodowy i miejsce postoju. Pierwszym obiektem za leśniczówką jest… pasieka. Po prawej stronie trasy znajduje się polana biwakowa. To miejsce na ognisko, czy grilla, wyposażone w ławeczki i leśne boisko. Tutaj nasza trasa łączy się z Cysterskim Szlakiem Rowerowym (oznakowanym stylizowanym krzyżem), Drogą św. Jakuba (oznakowaną muszlą) i Piastowskim Traktem Rowerowym. Biegnie tu także oznakowana ścieżka leśna – ewidentny dowód częstych spacerów turystów i mieszkańców.

Piastowski Trakt Rowerowy- stanowi wariant rowerowy Szlaku Piastowskiego- jednej z najbardziej popularnych tras turystycznych w Polsce i zarazem wizytówki Wielkopolski. Malowniczy szlak umożliwia zapoznanie się z dziejami państwowości polskiej. Prowadzi z Poznania, przez m.in. Uzarzewo, Biskupice, Promno, Pobiedziska, Lednogórę, Dziekanowice, Gniezno, Trzemeszno do wsi Izdby. Przebiega przez dwa parki krajobrazowe: Park Krajobrazowy Promno oraz Lednicki Park Krajobrazowy.

Idąc dalej droga skręca naturalnie w prawo. Niebawem dochodzimy do punktu widokowego z możliwością zejścia schodami w dół- na sam brzeg Jeziora Swarzędzkiego. Kątem oka rejestrujemy, że w krajobrazie jeziora pojawia się spora wyspa.

Jezioro Swarzędzkie o charakterze rynnowym, zajmuje powierzchnię blisko 100 ha. Malownicze brzegi jeziora świetnie nadają się do spacerów. Na jeziorze znajdują się dwie niewielkie wyspy. Jak głoszą legendy, większa z wysp była miejscem obrzędów dawnych Słowian.

Na 4,3 km trasy, mniej więcej w połowie naszego spaceru, przy brzegu jeziora pojawia się miejsce postojowe z możliwością rozpalenia ogniska. Po chwili odpoczynku, ruszmy dalej.

Wędrujemy wzdłuż brzegu Jeziora Swarzędzkiego. Na 5,7 km kończy się leśna ścieżka i ponownie witamy asfalt i bruk. Wkraczamy do zamieszkałej części Poznania – Zielińca.

Zieliniec to lesista część Poznania, leżąca na północ od Antoninka, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Swarzędzkiego. W granice Poznania Zieliniec włączony został w 1940r. To malownicza dzielnica zabudowana przez domy jednorodzinne z ogrodami. W obrębie Zielińca jest głęboko wcięta dolinka strumyka Zielinka wpadającego do Jeziora Swarzędzkiego. Duże różnice wysokości sprawiły, że jest ona atrakcyjna widokowo.

450 metrów dalej dochodzimy do mostku na Cybinie płynącej dalej do Jeziora Maltańskiego. Możemy odpocząć na ostatnim punkcie postojowym i pokrzepić się w pobliskim sklepie spożywczym. Warto rzucić okiem na obiekt nieczynnego już młyna. Z tego miejsca roztacza się widok na spory kawałek Jeziora Swarzędzkiego. Ruszamy dalej! Dochodzimy do skrzyżowania ulicy Strzeleckiej z ulicą Sarnią. Skręcamy wzdłuż brzegu jeziora w lewo i żegnamy Cysterski Szlak Rowerowy, zmierzający wzdłuż zabudowań młyna w kierunku Jeziora Maltańskiego. Ale to trasa na kolejną interesującą wędrówkę.

Nasza droga prowadzi ulicą Strzelecką. Po kilku krokach witamy ponownie Swarzędz. Dochodzimy do Atrium- Centrum Sportu & Fitness (7,2 km). Atrium proponuje naukę jazdy konnej dla dzieci i dorosłych, hipoterapię i woltyżerkę. Znajduje się tam także pensjonat dla koni. W ofercie klubu jest także siłownia, aerobik, sala gimnastyczna i sauna. Corocznie, w maju, ośrodek organizuje zawody konne w ujeżdżaniu.

Mijamy Atrium. Ulica Strzelecka przechodzi w ulicę św. Marcina, która po łuku skręca w lewo. Idąc, rejestrujemy za płotem m.in. halę sportową i stadion miejski, na którym trenują swarzędzkie kluby sportowe, m.in. III ligowa drużyna piłki nożnej SKS „Unia”. Tu też odbywają się masowe imprezy takie jak Dni Swarzędza.

Mijamy stadion i skręcamy w lewo, w ulicę Kosynierów, kierując się strzałką „pływalnia”. I tak, dochodzimy do końca naszej trasy (8,3 km). Zapraszamy na herbatkę!

 

Źródło: „Puszcza Zielonka i okolice. Przewodnik turystyczny” 2011 Wydawca: Związek Międzygminny Puszcza Zielonka

 

 

  • Od 2011 roku możliwe jest przejście nową trasą za basenem, aż do ul. Strzeleckiej.
  • W 2013 roku powstał Park Botaniczny nad jeziorem Swarzędzkim oraz kolejny odcinek ścieżki  rekreacyjnej (od lodowiska do ul. Strzeleckiej) wraz z pomostem na palach.

 

mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1mapkatrasa1
logo

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.