Jezioro swarzędzkie

Jezioro na Równinie Wrzesińskiej, położone w północnej części miasta Swarzędz. Od północnej strony graniczy z poznańskim osiedlem Zieliniec. Przepływa przez nie rzeka Cybina. Jezioro jest zanieczyszczone ściekami komunalnymi Swarzędza, lecz od kilku lat prowadzone są prace prowadzące do jego oczyszczenia.

Na jeziorze znajdują się dwie niewielkie wyspy. Na większej z nich wykopaliska potwierdziły obecność pozostałości po słowiańskiej świątyni, prawdopodobnie w dawniejszych czasach połączonej drewnianym mostem ze stałym lądem.

Od południowej strony Swarzędza, wzdłuż jeziora ciągnie się ścieżka spacerowa oraz znajduje się tam przystań i wypożyczalnia kajaków. Od strony północnej biegnie szlak rowerowy z Pobiedzisk nad Jezioro Maltańskie w Poznaniu oraz Droga św. Jakuba - wielkopolski odcinek szlaku pielgrzymkowego do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii.

Gmina Swarzędz podpisała 15 lipca 2011 umowę na przeprowadzenie "kompleksowej rekultywacji Jeziora Swarzędzkiego metodą aeracji pulweryzacyjnej z systemem precyzyjnej inaktywacji fosforu za pomocą mobilnego aeratora pulweryzacyjnego i aeratora pulweryzacyjnego z napędem wietrznym". Po oczyszczeniu jeziora nad jego brzegiem ma powstać m.in. kąpielisko.

 

 

 

  • powierzchnia
  • 0.94 km2
  • głębokość
  • 6.5 m
  • wysokość lustra
  • 71 m n.p.m

 

Źródło: Wikipedia

 

 

 

 

jeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojeziorojezioro
logo

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.