Kościół św. Michała Archanioła w Uzarzewie

szlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewoszlak kosciolow Uzarzewo

Kościół św. Mikołaja w Wierzenicy

 

Najstarszy zabytkowy budynek w gminie Swarzędz, w rejestrze zabytków od 1932 roku. Znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Parafia św. Mikołaja w Wierzenicy została założona w XIII w. przy okazji osadzania wsi na prawie średzkim. W dokumentach poświadczone jest istnienie kościoła w tym miejscu od 1335 roku. W 1510 kościół nosił już wezwanie św. Mikołaja. Obecny kościół jest drewniany, kryty gontem i został zbudowany na miejscu starszego w XVI w., najstarsza jego część, nawa i prezbiterium pochodzą sprzed 1589 roku, a wieża pochodzi z lat 1771–1778. Przed 1635 dobudowano zakrystię. W latach trzydziestych XX wieku wydłużono nawę poprzez włączenie w nią przyziemi wieży. W 1978 roku dobudowano kruchtę zachodnią.

W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej (określany też jako Matka Boska z Dzieciątkiem lub Matka Boska Wierzenicka), datowany na rok 1636. Na obrazie uwidoczniony jest fundator obrazu, kłecki kołodziej Bartłomiej, dzierżawiący wówczas w Wierzenicy karczmę.Przeznaczył on na obraz 2 sztuki bydła. Obok obrazu znajduje się wczesnobarokowa figura przedstawiająca patrona kościoła. We wnętrzu znajduje się również obraz Matka Boska z welonem ufundowany przez spadkobierców Augusta Cieszkowskiego.

W wejściu znajduje się pierwotnie umieszczona przez ks. Ludwika Haase na zewnątrz tablica, na której wypisane są nazwiska parafian, którzy polegli na frontach I wojny światowej.

Od roku 2000 kościół podlega stopniowej renowacji, przywracany jest pierwotny kolor, restaurowane są kolejne zabytkowe elementy wnętrza: znaleziony w zakrystii obraz Matka Boska z Dzieciątkiem ukazująca się św. Mikołajowi, pochodzący z XVII wieku obraz Matka Boska czuwająca nad śpiącym Dzieciątkiem, wspomniany obraz Matki Boskiej znajdujący się w ołtarzu, obraz Wizja św. Filipa Nereusza, organy, ołtarz główny, ołtarze boczne, krucyfiks, ambona, chrzcielnica. 

W kościele znajduje się rzeźbiony neoklasycystyczny nagrobek filozofa Augusta Cieszkowskiego autorstwa Teofila Lenartowicza i Antoniego Madeyskiego z końca XIX w. Znajduje się on w kaplicy grobowej Cieszkowskich, przylegającej do północnej nawy i zbudowanej w stylu zakopiańskim, co jest rzadkością w Wielkopolsce. Kaplica zbudowana około 1870 i przebudowana w latach 1930–1932. Drzwi z brązu zaprojektował również Teofil Lenartowicz (1872). Krzyż na szczycie kaplicy przypomina herb rodowy Cieszkowskich.

 

Źródło: Wikipedia 

 

 

Kościół św. Mikołaja w Wierzenicy

szlak kosciolow Wierzenicaszlak kosciolow Wierzenicaszlak kosciolow Wierzenicaszlak kosciolow Wierzenicaszlak kosciolow Wierzenicaszlak kosciolow Wierzenicaszlak kosciolow Wierzenicaszlak kosciolow Wierzenicaszlak kosciolow Wierzenicaszlak kosciolow Wierzenicaszlak kosciolow Wierzenica
logo

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.


Copyright © 2013. All Rights Reserved.